Volná půda

Naše školka se tradičně zaměřuje na pěstování jehličnatých dřevin různých tvarů, barev a velikostí ve volné půdě s minimálním řezem. Rostliny si tak zachovávají přirozený tvar a charakter růstu. V minulých letech jsme upravili sortiment listnatých stromů. Pěstujeme zejména naše domácí druhy, některé zavětvené od země, jiné jako vysokokmeny.  V současné době se začínáme více věnovat pěstování solitérních keřů.

V případě zájmu je možný osobní výběr jednotlivých kusů rostlin. Tuto službu provádíme po domluvě a jen v období mimo hlavní expediční sezonu.

Půda, na níž dřeviny pěstujeme je velmi kvalitní černice a fluvizem. Vyzkoušeli jsme vhodnost všech našich typů půd pro různé druhy dřevin. Na základě těchto zkušeností pěstujeme dřeviny na lokalitách pro ně nejvhodnějších. Díky našim půdám a pravidelnému přesazování je rostlinný materiál dobře připraven na výsadbu do různorodých stanovištních podmínek.

Dřeviny standardně dobýváme se zemním balem stroji značky Pazzaglia noži od velikosti 30cm do 100cm. Některé listnaté stromy expedujeme jako prostokořenné, případně s nagelovanými kořeny.V posledních letech jsme se zaměřili na přírodě blízký způsob hospodaření. Abychom udrželi naši půdu v dobré kondici, výrazně více při pěstování využíváme organickou hmotu. Kde je to možné, máme meziřadí zatravněné. Prozatím máme s tímto přístupem velmi dobré zkušenosti. Důraz na kvalitní péči o půdu se projevuje i na dobrém zdravotním stavu rostlin ve školce a jejich dobrou aklimatizací na novém stanovišti.

Dobrou zprávou je, že se díky dlouhodobému pěstování jehličin na stejných plochách v naší půdě vyskytují symbiotické mykorhizní houby, které si přesazovaná dřevina bere s sebou a jež pomáhají lepšímu zásobení rostlin vodou a živinami i po přesazení na trvalé stanoviště.